Ministry Teams
2o23-2024

Lifegroup Ministry:
  • Student Life - Scott Johnson, Keith Clerc, Rose Daugherty
  • Kids LG (4k-1st grade) - Carol Carroll
  • Kids LG (2nd-5th grade) - Nick & Rebekah Cates
  • Adult LG1 - Brad Harmon, Shane Hope
  • Adult LG2 - Steve Carter
  • Adult LG3 - Dennis Saylor
  • Adult LG4 - Gerry Kelly, Frank Troglauer
  • Adult LG5 - Jimmy DuRant
  • Ladies LG - Felicia McAlpin
  • College & Career - Joe & Carol Thompson
  • Young Married - Stan Harmon
 
D-Group Ministry:
  • Debbie Villanueva 
  • Stan Harmon           

Discipleship Ministry:
  • TBD

College & Career Ministry:
  • Joe & Carol Thompson

Prayer Tent Ministry
  • Frank Troglauer
  • Gene Hair

Local Missions Ministry
  • Tony Harkin

Grief Support Ministry
  • Felicia McAlpin

Nursing Home & Shut-In Ministry:
  • Dent Johnson

Outreach Ministry:
  • Heidi Peck
  • Wendy Raborn

Children’s Ministry:
  • Chrissy Hope
  • Rebekah Cates
  • Jenny Abney

Student Ministry:
  • Keith Clerc
  • Rose Daugherty
  • Adrianne Johnson

Women’s Ministry:    
  • Carol Carroll
  • Rhonda Shaver
  • Felicia McAlpin
  • Kristen Grant

Men’s Ministry:
  • TBD

First Impressions Team:
  • Jennifer Powell
  • Steve & Barb Carter
  • Rose Daugherty
  • Larry Eubanks
  • Dorothy Pritchett
  • Nathan Raborn
  • Wendy Raborn
  • Frank Richards
  • Rhonda Shaver
  • Lonnie & Annette Solomon

Fellowship Ministry:
  • Mike & Tami Bohannon
  • Susan Eubanks
  • Mark & Teresa Mathis
  • Steve & Mary Phillips
  • Debbie & Moe Villanueva
  • Al & Cindy Blanchard
  • Rose Daugherty
  • Lonnie & Annette Solomon

Sports Ministry Team
  • Scott Johnson
  • Rose Daugherty
  • Jim Burckhalter
  • Tyler Hutto

Church Clerk:  Donna Young
Assistant Church Clerk:   Rhonda Shaver
Treasurer:       Steve Carter
Audit Team:
  • Dent Johnson
  • Jennifer Powell
  • Finance Chairman – TBD
  • Treasurer - Steve Carter
  • Director of Finance - Ernie Caponetti

Budget and Finance Team:
  • Michelle Durant               2024
  • Robin Saylor                2024
  • Gerry Kelly                 2025
  • Chuck Shaver         2025
  • Al Blanchard                              2026
  • David Nash                                2026
 
Bylaws Team:
  • Moe Villanueva     2024
  • Keith Hyde             2024
  • Roger Barton       2025
  • Jodi Morris            2025
  • Steve Carter         2026
  • Susan Eubanks    2026

Church Personnel Team:
  • David Maxwell      2024
  • Barbara Harkin     2024
  • Rachel Wilhite       2024
  • Inés Bartley            2025
  • Dent Johnson        2025
  • Don Melton             2026
  • Larry Young             2026

Trustees:
  • TL Coleman           2024
  • Gene Hair               2025
  • Lisa Shealy              2026

Flower Ministry Team:
  • Gloria Dunagan, Tami Bohannon

Lower School / Daycare Personnel Team:
  • Chuck Shaver
  • Sean Barr
  • Joan Harmon
  • Heather Nash

Lower School Ministry Team:
  • Amy Edwards, Head of Schools (ex-officio)
  • Bill Johnson
  • Steve Carter
  • Cindy Blanchard
  • Karey Santos
  • Chrissy Hope
  • Debbie Villanueva
  • Robin Brown

Deacon Ministry Team:
  • Joe Santos                 2024 - chair
  • Ken Green                 2024
  • Roger Barton            2025
  • Joe Thompson         2025
  • Larry Young              2025
  • Mark Mathis             2025 - vice chair
  • Moe Villanueva       2026
  • Frank Troglauer      2026